Novinky

30.10.2017
Stížnost Forum for Human Rights na Českou republiku

Umisťování dětí do kojeňáků odporuje článku 17 Evropské sociální charty. European Roma Rights Centre a Mental Disability Advocacy Centre ve spolupráci s Forum for Human Rights proto podaly oficiální stížnost na Českou republiku.

"Ústavní péče se týká zejména těch nejzranitelnějších dětí - dětí romského původu a dětí se zdravotním postižením," píše se ve stížnosti.

Celá stížnost v angličtině zde.

22.10.2017
Máme za sebou volby

Věříme, že strany splní, co slíbily - umožnit co nejvíce dětem vyrůstat v rodinách namísto v ústavech.

Děti patří domů. Celé čtyři roky to budeme poslancům i vládě připomínat.

#dětidorodin #zrodinydoletídál #dobrýstart #jsmetady

16.10.2017
Jak strany hlasovaly v tomto volebním období?

Už víme, co kandidující strany slibují udělat pro ohrožené děti v příštím volebním období. Řada z nich ale měla ve Sněmovně šanci už v posledních čtyřech letech. Jak poslanci jednotlivých stran hlasovali o zákonech s potenciálem zlepšit, nebo naopak výrazně zhoršit situaci ohrožených dětí? Podívejte se tady u nás na webu!

09.10.2017
Díky, že se ptáte! #půjčujemedětemhlas

Vědí strany, jak špatná je situace dětí v nefunkčních rodinách a kojeneckých ústavech? Děkujeme, že se ptáte svých kandidátů! Odpovědi průběžně postujeme na facebooku Dobrého startu.

08.10.2017
Román Malinka

Znáte román Malinka? Jestli vás zajímá téma náhradní rodinné péče, tak by se vám mohl líbit. My jsme z něj byli nadšení. Vyšel před pár dny a je to silný příběh dívky, která poté, co byla matkou odložena v porodnici, vyrůstá v náhradní rodině.

Co taková hrdinka prožívá a jak těžký je někdy život pro ni i její okolí, co všechno musí překonávat a jak se pere s tím, že byla hned jako miminko odmítnuta?

"Děti, které přicházejí do náhradních rodin, jsou těžce citově handicapované, jejich neurobiologický vývoj bývá často zdevastovaný," říká Dita Táborská, autorka Malinky.

Toto Dita Táborská napsala pro Dobrý start o svém románu:

"Víte o tom, že na Zem občas spadne malý zelený ufounek z Měsíce? Jestli ne, tak máte růžové brýle, které tu zelenou odfiltrují, a to je na pováženou. Tihle ufounci se s šíleným třískotem najednou úplně sami rozplácnou, je to děsná bolest, jsou z toho vyděšení a jejich tělíčka začnou vyplavovat tak vysoké dávky stresových hormonů, až je to tráví a oni zezelenají.

No a pak je někdo sebere a odveze do takové laboratoře, která je podobnými ufounky napěchovaná až po okraj. Dostávají tam luxusní amarouny, různobarevné, slaďoučké, takže se začnou hezky zakulacovat, jenže vůbec neblednou, protože tam není nikdo, kdo by je bez ustání choval, laskal, mazlil, hladil, konejšil, tišil, no zkrátka kdo by je uzdravil z toho strašného pádu.

Každá minuta bez milující rodiny je jed, který snižuje šanci na uzdravení ufounků. A každá minuta s ní je nevratné dobro, které jediné může pomalinku vrátit růžovou barvu do dětských tváří. O tom jsem bytostně přesvědčená, protože to znám.

Proto jsem ale Malinku nepsala; není to agitka, je to pro mne silný příběh, který zkrátka musel ven. Je to příběh ufounka, který v důsledku rané ztráty biologické matky a následné destruktivní ústavní péče v klíčovém prvním roce života brčálově zezelenal, a jen díky milující náhradní rodině se začal vylupovat v přemýšlivou ženu, která je - byť s nepřekvapivými velkými obtížemi - schopna hlubokého mateřského, dětského i sesterského citu.

Takže odložte růžové brýle, protože s nimi vám Malinka nemá šanci dozrát a znachovět. Kéž vás chytne za srdce! D.T."

06.10.2017
Volby 2017: Klíčové otázky pro kandidující strany. #půjčujemedětemhlas

Co chtějí politici udělat pro děti v nefunkčních rodinách a v ústavech? Na tři klíčové otázky jsme se ptali sedmi stran a hnutí s reálnou šancí dostat se do Sněmovny. Jejich odpovědi najdete tady u nás na webu!

27.09.2017
Ptejte se kandidátů! #půjčujemedětemhlas

Za necelý měsíc budou volby. Rozhodne se v nich i o osudech desítek tisíc dětí, které neprožívají klidné dětství. Vyrůstají v ústavech, v nefunkčních rodinách nebo v rodinách plných existenčních starostí.

Pro tyhle děti mohou politici udělat strašně moc. Přijmout potřebné zákony a hlavně jednou pro vždy jasně říct, že DĚTI DO ÚSTAVŮ NEPATŘÍ.

Vy tohle můžete také ovlivnit. Nechceme vám říkat, koho máte volit. Ukážeme vám odpovědi jednotlivých stran v zásadních otázkách ohrožených dětí, ale i bez toho věříme vašemu úsudku. (A také víme, jak spousta předvolebních slibů dopadá.)

Jsme ale 100% přesvědčení, že smysl má u politiků tohle téma zvedat. Aby věděli, že tu děti někdo brání, i když se nemůžou ozvat samy a tak hlasitě jako zaměstnanci ústavů...

A tak chceme poprosit. Kdo můžete, půjčte dětem na jednu hodinu svůj hlas.

Jak na to?

Ptejte se! Najděte si e-mailové nebo facebookové kontakty politiků z vaší kandidátky a pošlete jim dotaz, co plánují pro lepší situaci ohrožených dětí udělat. Nebo se jich ptejte osobně přímo na mítincích!

U nás na webu najdete Argumentační manuál a také Výzvu pro (z)odpovědné. V manuálu jsou nejčastější protiargumenty zastánců stávajícího nefunkčního systému a naše nápady, jak na ně reagovat.Výzvu pak můžete politikům jednoduše poslat - najdou v ní schematicky vše zásadní o péči o ohrožené děti.

Studovat materiály určitě nemusíte celé. Stačí opravdu třeba jen poslat zprávu o pěti větách s jedinou otázkou...

Dnes vidíme, že politiky tyhle děti vůbec nezajímají. Chceme dát jasně najevo, že nás - dospělé a voliče - zajímají.

A budeme děti bránit, dokud nebude moci vyrůstat v milující rodině každé z nich.

Děkujeme.
Julie, Linda, Irena a Klára

26.09.2017
Ohrožené děti v programech stran

Co slibují politické strany udělat pro lepší příběhy ohrožených dětí? Jednotlivé programy shrnul deník Právo. Držíme palce, aby strany své sliby dodržely - a některé aby v příští vládě nedostaly příliš prostoru...

07.09.2017
Zveme vás na Večer pro Dobrý start!

Nám všem jde o stejný cíl - aby děti nemusely vyrůstat v kojeneckých ústavech. Pojďme se společně potkat! Zveme vás v pondělí 18. září od 19 hodin do Café Neustadt na Večer pro Dobrý start.

Přijde za námi i Markéta Pěchoučková z MPSV, která nám představí model péče o ohrožené děti v Holandsku. Jak je to tam s těmi dětmi, když nekončí v ústavech? K setkání nám potom zahraje nadaný klavírista Robert Ferenc. Připravil si pro nás známé skladby i autorskou tvorbu a možná ho znáte z reportáže ve 168 hodin.

Celý program bude velmi neformální a vítáni jsou všichni, kterým na příbězích dětí záleží!

28.08.2017
Vláda se rozhodla pro ústav, píše Respekt

"Až jednou budeme dalším generacím vysvětlovat, co se odehrálo minulý týden na vládě, zřejmě nám nebudou rozumět. Ministři hlasovali o tom, zda kojenci patří do ústavu, nebo do rodiny. A rozhodli se pro ústav." Výstižný komentář týdeníku Respekt.

24.08.2017
Ministr zdravotnictví: Děti patří do kojeňáků

Ještě jeden příspěvek k pondělnímu zamítavému stanovisku vlády omezit ústavní péči. Že se z politické diskuse zcela vytratily zájmy dětí, ilustruje i neuvěřitelná reakce ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. „Trváme na tom, že kojenecké ústavy potřebujeme zachovat jako zdravotnická zařízení. Domluvili jsme se s MPSV, že budeme každé tři měsíce přezkoumávat zdravotní stav umístěných dětí,“ řekl včera Právu Ludvík. „Pokud u nich nebudou zdravotní důvody, tak mohou přejít pod křídla MPSV, jež je může umisťovat do pěstounské péče, kterou upřednostňuje." Pane ministře,

1) rodinnou péči neupřednostňuje MPSV, ale platné zákony České republiky, které tímto nectíte,

2) do jakékoliv formy náhradní péče jsou děti umisťovány na základě rozhodnutí soudu, nikoliv libovůle jakéhokoliv ministerstva,

3) Každé dítě - bez ohledu na svůj zdravotní stav - má právo na rodinu,

4) zdravotní znevýhodnění naopak ještě zvyšuje potřebu rodinné péče,

5) nehrajme si na to, že jeden lékař na 126 dětí v kojeňáku znamená kvalitní zdravotní péči,

6) nemají se tedy podle vás radši všechny děti s postižením odebrat rodičům, protože se o ně zvládne postarat jenom zdravotnické zařízení?

Vyjádření ministra je smutně výmluvné. Bohužel o dětech na ministerstvu zdravotnictví rozhodují ti, kteří problematice vůbec nerozumí, nerespektují platné zákony a na dětech jim nezáleží.

21.08.2017
Zamítavé hlasování podtrhuje tristní účet vlády

Špatná zpráva z jednání vlády: Vláda znovu nepodpořila zlepšení situace ohrožených dětí - připravené legislativní návrhy ZAMÍTLA.

Pět ministerstev hlasovalo PRO (včetně Ministerstva práce a sociálních věcí), 2 ministerstva byla PROTI (Ministerstvo financí a Ministerstvo zdravotnictví), pět ministerstev se zdrželo a klíčové Ministerstvo školství se jednání ani neúčastnilo.

"Smutnou ironií je, že vláda návrhy zamítla v den výročí sovětské okupace. Právě po sovětském vzoru totiž Československo v 50. letech zřídilo systém zavírání dětí za zdi ústavů, který se dosud změnit nepovedlo," píšeme v tiskové zprávě k výsledkům vládního hlasování. Účet této vlády za uplynulé čtyři roky je tristní: Pro ohrožené děti neudělala vláda nic.

17.08.2017
V pondělí proběhne klíčové hlasování vlády

Konečně! V pondělí 21. srpna budou členové vlády hlasovat o klíčovém materiálu, který by mohl vést k cíli, kdy budou ohrožené děti vyrůstat v milujících rodinách, a ne v ústavech.

Všem členům vlády jsme proto zaslali tento dopis. Sdílíme v něm autentický příběh adoptované holčičky, o který se s námi podělila její maminka.

"Starší dcera strávila v kojeneckém ústavu „jen“ čtyři měsíce. Ale jako by tam byla celý jeden život… Čtyři měsíce stačily k tomu, abychom přebíraly děťátko, které je apatické, neusmívá se, dokonce ani nezapláče," píše se v dopise. "Dětská duše je mnohem křehčí, než si myslíme. A nejkřehčí je právě na začátku života. Když jí zmačkáme, už nikdy se jí nepodaří úplně narovnat zpátky."

04.08.2017
Výroky některých představitelů ODS jdou proti zájmům dětí

Velmi nás znepokojují výroky některých představitelů ODS. Obsahují řadu tendenčních a nepravdivých tvrzení poškozující děti v náhradní péči. Zaslali jsme do ODS otevřený dopis s žádostí o schůzku.

ODS sice ve svém předvolebním programu slibuje, že posílí upřednostňování pěstounské péče před umisťováním dětí do ústavů, komentáře některých představitelů strany jsou ale s tímto bodem v přímém rozporu. V rozporu jsou navíc i se současnou praxi, oficiálními statistickými údaji, závěry vědeckých studií o neurobiologickém vývoji dětí, závěry mezinárodních šetření a především s žitými příběhy tisíců ohrožených dětí, s nimiž se každý den setkáváme.

"Za velice smutné považujeme například veřejné deklarování místopředsedy ODS, že děti se zdravotním znevýhodněním nemají právo na rodinu, nebo že expert ODS v oblasti školství opakovaně prohlašuje, že pěstouni, kteří dostávají za svou náročnou péči o děti s řadou traumat odměnu ve výši 5,5 tisíce korun čistého měsíčně, si berou děti pouze pro peníze."

02.07.2017
Postřeh z dětského domova

Děkujeme za vaše ohlasy, které nám každý den zasíláte! Všech postřehů si velmi vážíme.

"Pracuji v dětském domově, kde jsou převážně postižené děti (kombi vady). Ač se jim snažíme zpříjemnit život, jak se dá, a samozřejmě lékařskou péči nezanedbáváme, přesto bychom je nejraději viděli v náručí rodičů. Ať už vlastních nebo pěstounů. Rodinu prostě žádný ústav nemůže nikdy nahradit," dorazilo nám dnes do schránky.

30.06.2017
Ministryně Marksová k budoucnosti transformace

Dnes je posledního června - a právě do konce června měly být na vládě předloženy tři klíčové návrhy posilující rodinnou péči namísto té ústavní.

Co se povedlo? Aktuálně jsou návrhy v meziresortním připomínkovém řízení, kde se k nim mají vyjádřit ministerstva školství a zdravotnictví, a v červenci by o nich měla jednat celá vláda.

Co se nepovedlo? Když pomineme, že jsme se k návrhům dostali až po tolika letech, je to určitě i spolupráce mezi ministerstvy...

Více o budoucnosti transformace poví na tomto videu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová, které jsme se šli zeptat na nejdůležitější otázky.

29.06.2017
Otevřené dopisy ministru zdravotnictví a ministru školství

Proč ministerstva školství a zdravotnictví blokují jednání o zlepšení situace ohrožených dětí? Proč se stále nedaří sjednotit péči ze tří pod jedno ministerstvo? O schůzku jsme v otevřených dopisech požádali ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka a nového ministra školství Stanislava Štecha.

28.06.2017
Podpora kampaně od ministryně Marksové

Klíčové návrhy sjednocující péči o ohrožené děti ze tří pod jedno ministerstvo a stanovující věkovou hranici pro umisťování dětí do ústavů mělo do konce června 2017 předložit Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jak to s návrhy vypadá? Dnes jsme se na to šli zeptat ministryně Michaely Marksové-Tominové, která se pro nás také vyfotila se symbolem naší kampaně – papírovou vlaštovkou. Natočené odpovědi brzy zveřejníme!

18.06.2017
Den tatínků

Mámu a tátu dětem nic nenahradí! Vlaštovku na podporu naší kampaně poslali se svými dětmi třeba moderátor Vojtěch Bernatský, herec Jiří Vyorálek nebo architekt Adam Gebrian. Děkujeme!

14.07.2017
Proč si nemocné děti mámu nezaslouží?

Možná je to ten nejčastější argument zastánců kojeneckých ústavů: Musíme je zachovat, jsou to zdravotnická zařízení a umístěné děti zdravotní péči nutně potřebují! V tomto duchu se dnes v Hospodářských novinách znovu vyjádřil i ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík.

Tenhle argument by se dal vlastně odmítnout úplně jednoduše - naprostá většina dětí v kojeňácích je totiž zdravá a zdravotní péči v žádném výjimečném režimu nepotřebuje.

Jenže daleko důležitější nám přijde věc jiná... To, jak snadné je pro některé lidi hodit přes palubu miminka jen proto, že jsou v něčem jiná.

Tahle miminka si ale nevybrala, že se narodí závislé mamince.
Tahle miminka si nevybrala, jaké budou mít chromozomy.
Tahle miminka si nevybrala, jak budou pracovat jejich plíce nebo jaké budou mít IQ.

Prostě se narodila. A potřebují nejen zdravotní péči, ale hlavně velkou rodičovskou lásku. Možná ještě víc než děti zdravé. Aby všechno zvládla.

Jenže tahle miminka mají smůlu. Narodila se do země, podle jejíhož ministra si mámu a tátu nezaslouží.

12.06.2017
Rekord v počtu hozených vlaštovek – pro Dobrý start

342 vlaštovek na jednom místě!:-) V Sedleci u Karlových Varů včera padl český rekord v počtu letících vlaštovek - a zásluhou úžasné pěstounky Andrey a dalších skvělých organizátorů vlaštovky letěly za #dobrýstart pro děti z kojeneckých ústavů! Fotky najdete tady na našem facebookovém profilu.

07.06.2017
Přijďte podpořit Dobrý start na Karlovarsko

Je to strašně příjemné, potkávat se v rámci kampaně #zrodinydoletídál s tolika skvělými lidmi, co mají skvělé nápady. Třeba s Andreou - zdravotní sestřičkou a dnes přechodnou pěstounkou. Díky ní a organizátorskému týmu už tuhle neděli podpoří Dobrý start účastníci pokusu o překonání rekordu v hromadném hodu vlaštovkou! Přijďte i vy už tuhle neděli 11. 6. od 14 hodin na Dětský den a od 16 hodin na rekord do Sedlece na okraji Karlových Varů ! Vítáni jsou všichni, co umí složit vlaštovku - a kdo neumí, toho to Andrea naučí!

01.06.2017
Každý den (i Den dětí) mají děti vyrůstat v rodině

Krásný Den dětí všem! Kéž ho co nejvíc dětí může trávit se svou rodinou.

23.05.2017
Proběhla schůzka s premiérem Sobotkou

I díky vaší podpoře se blížíme víc a víc k našemu cíli - omezení ústavní péče pro nejmenší děti a transformaci kojeneckých ústavů.

Dnes proběhla více než devadesátiminutová schůzka Dobrého startu s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Velmi konkrétní a přímé jednání proběhlo ve vzájemném respektu, bylo znát, že premiér se v problematice orientuje.

Dobrý start na dnešní schůzce zastoupili režisérky Linda Jablonská a Helena Třeštíková, Klára Laurenčíková z vládního Výboru pro práva dítěte a ředitel Dobré rodiny Zdeněk Soudný. Pan premiér od nás dostal DVD s filmem V nejlepším zájmu dítěte , který stál na počátku celé naší iniciativy, petici s více než 7700 podpisy a od Heleny Třeštíkové také symbol kampaně, papírovou vlaštovku.

Premiér nám dal na setkání jasně najevo, že děti v ústavech končit nemají, a přislíbil realizovat konkrétní kroky, které k tomuto cíli povedou.

V nejbližších dnech se pan premiér setká s ministryní Michaela Marksová-Tominová, aby s ní podrobně projednal chystanou klíčovou novelu zákona, který má Ministerstvo práce a sociálních věcí předložit v červnu ve vládě. Premiér také hodlá zprostředkovat společné jednání s ministry školství a zdravotnictví - s cílem najít konečně shodu a návrh na červnové jednání Vlády ČR zařadit a především ho schválit.

Už příští měsíc tak může vláda udělat první velký krok k tomu, aby do kojeneckých ústavů přestaly zbytečně proudit stovky dětí ročně. Předložený návrh novely stanoví věkovou hranici pro umisťování dětí do ústavů a připraví půdu pro transformaci celého systému péče o ohrožené děti.

Děkujeme premiéru Bohuslavu Sobotkovi, že je s námi na jedné lodi. Budeme celý proces dál sledovat a ze všech sil ho podporovat. V nejbližších dnech nabídneme i vám možnost pomoci k dosažení cílů Dobrého startu, sledujte nás!

Jak padlo na konci našeho dnešního jednání - tato schůzka dala velkou naději nejen nám, ale především všem dětem v kojeneckých ústavech, které ji tolik potřebují. Děkujeme.

17.05.2017
Náš komentář k rozhovoru s MUDr. Františkem Schneibergem v MF Dnes

Jak reagovat na argumenty, které argumenty ani nejsou? Nad tím marně přemýšlíme od včera, kdy v MF Dnes vyšel rozhovor s předsedou Společnosti sociální pediatrie Františkem Schneibergem. Pan předseda se v něm zuby nehty brání opravdové transformaci kojeneckých ústavů a sloučení péče o ohrožené děti pod jedno ministerstvo – tedy tomu, co ve většině Evropy dávno proběhlo a jen u nás se o to pořád nesmyslně dohadujeme.

Určitě se všichni shodneme, že jakékoliv systémové změny v péči o ohrožené děti jsou velmi citlivým procesem a je potřeba o nich diskutovat. Jenže – pan předseda místo upozorňování na reálná rizika a přinášení rozumných argumentů jenom straší. A straší bubáky, které si sám vymyslel.

V rozhovoru bojuje proti tvrzením, která nikdo netvrdí, paragrafům, které neexistují, případům, které se nestaly, návrhům, které nikdo nenavrhl, a katastrofickým scénářům z říše sci-fi.

Ještě jsme neslyšeli, že by tu chtěl někdo „šmahem rušit“ kojenecké ústavy nebo že by někdo popíral, že „dítě může citově strádat i ve vlastní rodině“. Neviděli jsme ani takový zákon o sociálně-právní ochraně dětí (aktuální ani dříve platný), který „stojí na mylném předpokladu, že je pro dítě přechodný pěstoun to nejlepší, co ho může potkat“. Ani jsme zatím třeba nezaznamenali nikoho, kdo by rozporoval, že „lepší v dětském centru než na ulici“ – a hlavně ani to, že by k posílání dětí na ulici jakékoliv transformační návrhy vedly.

Na neexistující bubáky smysl reagovat nemá. Pan předseda v diskusi dlouhodobě nadřazuje své domněnky nad fakta, zobecňuje jednotlivé případy a ignoruje vědecké výzkumy i současnou praxi. Skoro by se nad jeho bubáky dalo i pousmát (třeba nad videem z Velké Británie s dítětem, které prošlo 220 rodinami).

Jenže to nejde. Nejde to, když pan předseda své výmysly přednáší medikům. Nejde to, když panu předsedovi pořád ještě naslouchají někteří politici. Nejde to, když kvůli podobným výmyslům končí tisíce dětí opuštěné v ústavech. A nejde to, když se každý den setkáváme s rodinami, které u dětí přijatých právě z těch báječně fungujících ústavů tak strašně dlouho léčí následky citové deprivace.

Pan předseda se rozčiluje, že 72hodinové přípravy přechodných pěstounů s 24 hodinami dalšího vzdělávání ročně jsou málo. Málo na to, aby se pěstouni dokázali o děti postarat dostatečně kvalitně. On sám, který tvrdí, že v dnešních ústavech citová deprivace nevzniká, má za sebou čtyřicetiletou praxi pediatra.

Tak jestli ono to nebude v něčem jiném než v počtu titulů a hodin praxe...

26.04.2017
Schůzka s premiérem Sobotkou – známe termín

Máme radost! Přímo v průběhu dnešního setkání nám přišla tahle dobrá zpráva:

Vážený pane řediteli,
na základě Vaší žádosti o jednání s předsedou vlády ČR si Vás dovoluji požádat o účast na níže uvedeném jednání:

datum: 16.5. 2017
čas: 17:30 hod.
místo: Sněmovní 4

Prosím o potvrzení Vaší účasti.

S úctou a přáním pěkného dne

Monika Musilová
kabinet předsedy vlády

26.04.2017
V Praze proběhlo setkání příznivců Dobrého startu

Děkujeme všem za dnešní krásné setkání! Vzešlo z něj mnoho nových nápadů a především velká energie a motivace nás všech nepřestávat pracovat na změně systému. Poděkování míří i za těmi, kdo nás podporovali za svými obrazovkami. Je to neuvěřitelné, kolika lidem na příbězích ohrožených dětí záleží!

Záznam z dnešního úvodu setkání je ke zhlédnutí tady na našem facebookovém profilu.

22.04.2017
Svůj program představila ODS

„Posílení upřednostňování pěstounské péče před umísťováním opuštěných dětí do ústavů,“ stojí v dnes zveřejněném programu ODS Hned jsme vznesli dotaz, jak konkrétně tenhle bod ODS chápe, a budeme vás informovat!

20.04.2017
Schůzka s premiérem Sobotkou

Než budou říjnové volby, skončí v kojeneckých ústavech asi tisíc dětí. Tisíc dětí, co se ocitnou najednou samy, bez mámy a táty, bez kohokoliv blízkého. Kdyby tyhle děti poslouchaly politické debaty, slyšely by, že v ústavech být musí, protože je nikdo nechce, že v ústavech být musí, protože víc než mámu potřebují doktora, že tam být musí, protože ti, co se o ně starají, nechtějí přijít o zaměstnanecké výhody, že tam být musí, protože nějací tři cizí dospěláci se neumí dohodnout. Slyšely by i to, že v ústavu ještě dlouho budou, protože nejdřív je potřeba pořádně prodiskutovat, jestli jim třeba nestačí jenom ty hračky a vyvážená strava.

Jenže takhle diskutujeme už víc než čtvrt století. A diskutujeme o něčem, co všichni nejenže cítíme intuitivně, ale máme to i podložené více než 60ti lety vědeckých výzkumů. Děti, zvlášť ty nejmenší, daleko daleko daleko víc než hračky potřebují rodinu.

A tak vyzýváme všechny odpovědné a zodpovědné politiky : Přestaňme diskutovat JESTLI a začněme diskutovat JAK. Není pravda, že do voleb se už nic stihnout nedá. Zbývá do nich ještě celý půlrok. Řada věcí se dá dotáhnout, řada věcí se dá začít, s řadou věcí se dá pohnout. Prosíme, udělejte maximum.

ČSSD včera představila svůj program Šťastnější rodina. V žádném z pěti okruhů se nepíše nic o ohrožených dětech. A tak jsme se na to ptali včera, budeme se na to ptát znovu na přislíbené schůzce s panem premiérem (Bohuslavem Sobotkou) díky za to!) a pak pořád dokola a dokola a samozřejmě nejen ČSSD. Věříme, že pro žádnou stranu nejsou tyhle děti vzduch jen proto, že nemají volební právo.

Ptejte se politiků i vy. Pište do diskusí, pište přímo politikům, ptejte se na debatách ve vašich regionech. Má to smysl. Přestože ve Šťastnější rodině není o ohrožených dětech ani čárka, na včerejší debatě se téma podařilo zvednout hned několikrát. Jen díky tomu, že se všichni ptáme. Pokračujte v tom prosím, zvedejme společně to téma.

Děkujeme.

Debata je ke zhlédnutí tady . Náš dotaz, který položil ředitel Dobré rodiny Zdeněk Soudný, najdete v čase od 1:02:10. Dotaz z chatu na zrušení kojeneckých ústavů najdete v čase od 0:56:50. Dotaz na opatrovnické soudy od centra LOCIKA je v čase od 0:46:00.

18.04.2017
Přinášíme argumenty

Na facebookové stránce iniciativy pravidelně přinášíme argumenty pro systémové změny. Děti, které prošly ústavní péčí, mají v mnoha případech fatálně nalomenou sebedůvěru, problémy se sebepřijetím či s navazováním vztahů, častěji než děti z rodin se u nich objevují poruchy chování, učení nebo paměti.

Citový dopad na děti je nevyčíslitelný , vyčíslitelné jsou ale náklady pro společnost. Jediný měsíc dítěte v kojeneckém ústavu stojí 47 tisíc korun měsíčně, u pěstounů by tato částka byla více než dvakrát nižší a ještě mnohem levnější a pro dítě šťastnější řešení by byla včasná a efektivní práce s biologickou rodinou tak, aby z ní dítě vůbec nemuselo odejít. Srovnání jednotlivých typů péče najdete v tomto postu .

17.04.2017
Setkání příznivců Dobrého startu v Praze

Přemýšlíte, co by se dalo udělat, aby děti nekončily v kojeneckých ústavech? My taky a máme spoustu nápadů! Zveme vás na kávu do Café NONA už tuto středu 26. 4. 2017 v 10 hodin, kde to všechno probereme. Čím více pohledů, tím větší šance změnit zkostnatělý český systém. Dorazte, těšíme se na všechny!

Setkání budeme streamovat na náš facebookový profil , sledujte nás od 10 hodin.

29.03.2017
Důležitá novela zákona o sociálních službách dnes konečně prošla vládou!

Oproti původnímu materiálu obsahuje řadu úprav, jsme ale díky ní znovu o krok blíž zlepšení systému péče o ohrožené děti včetně tolik potřebného sjednocení služeb pod jedno ministerstvo.

Když to půjde dobře, za necelý měsíc by se měla novela konečně dostat do sněmovny.

27.03.2017
Dlouhá cesta z kojeňáku (Respekt 13/2017)

V aktuálním čísle časopisu Respekt najdete článek Silvie Lauder o naší iniciativě, problematice kojeneckých ústavů se věnuje také úvodník Petra Třešňáka.

"Celkovou změnu blokuje mimo jiné ministerstvo zdravotnictví, přesvědčené o tom, že kojeňáky – ve většině evropských zemí zakázané – mají své „nezastupitelné místo“," píše se v úvodníku.

24.03.2017

"Sociální pediatři stále tvrdí, že kojeňák nikomu neublíží. Já si však myslím, že právě pro nejmenší děti je sebelepší ústav vždy špatné řešení. Pro našeho prcka je důležité, že s námi usíná a vstává, zažívá běžné situace v rodině," říká v rozhovoru pro MF Dnes bývalý ředitel dětského domova a nyní pěstoun Petr Zmuda. Také jeho jste mohli vidět na tiskové konferenci k zahájení kampaně.

22.03.2017
Palec dolů vládě! Otevřený dopis premiérovi

Vláda dnes dala znovu najevo, že se potřebami ohrožených dětí nehodlá zabývat. Z jednání vlády bylo znovu staženo schválení Akčního plánu k naplnění Národní strategie ochrany práv dětí na již probíhající období 2016–2020 a také schválení novely o sociálních službách klíčové pro sjednocení služeb. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová zůstává v boji za lepší start dětí osamocená, jednání blokují premiér Bohuslav Sobotka a ministři Kateřina Valachová (MŠMT) a Miloslav Ludvík (MZ).

Premiéra jsme dnes vyzvali v otevřeném dopise, aby situaci tisíců dětí v kojeneckých ústavech začal rychle řešit. Nebo jsou mu příběhy dětí lhostejné?

21.03.2017

Na tiskové konferenci v Sovových mlýnech a díky našim dobrovolníkům také v mnoha městech napříč republikou jsme úspěšně odstartovali kampaň za lepší příběhy nejmenších ohrožených dětí. Děkujeme všem!

Záznam z tiskové konference i fotky z vlaštovkových happeningů napříč republikou najdete na našem facebooku, zůstaňte s námi ve spojení!

21.03.2017
Startujeme

Sledujte od 10 hodin živě tiskovou konferenci k zahájení kampaně na facebookové stránce Dobrého startu.